بشرویه؛دیروز،امروز،فردا
زیباگلیست بشرویه بر دامن کویر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سرخ زبان
جمعه 1393/02/26 :: نویسنده : میرزا


آیا مسجد شهر ما جامع است؟

اگر سفری به نقاط مختلف کشور داشته اید و اگر توجه کرده باشید یکی از نمادهای مهم مذهبی هر شهر مسجد جامع آن شهر می باشد.

مسجد جامع هر شهر نمادی است از دیانت،اخلاص،پاکی و توجه مردم هر شهر به نمازهای جماعت.

شاید جامع بودن را بتوان به معنای کامل و درست بودن و در برگیرنده ی همه خوبی ها معنا کرد.

مدتی است این سوال ذهن بنده را به خود مشغول کرده است که آیا مسجد جامع شهر ما هم جامع است؟

با یک نگاه کلی و مروری بر سالهایی که در مسجد مراسمات مختلف برگزار گردیده میتوان گفت متاسفانه خیر! مسجد ما جامع نیست!

شاید درست نباشد زحمات مسئولین امر را نادیده گرفت پس ابتدا تشکر میکنیم از همه کسانی که در اجرای هرچه بهتر نماز و مراسمات مذهبی مختلف در مسجد جامع تلاش میکنند.در ابتدا باید گفت مسجد جامع شهر ما نقاط قوتی هم دارد از جمله:

1-فضای وسیع و قابل استفاده در مراسمات مختلف

2-حضور مسئولین با تجربه

2-حضور جوانانی پرشور و با نشاط در مسجد

4-میزبانی از هیئت ها و مردم در مراسمات عزاداری ائمه(ع)

و....

اما به عنوان یک شهروند و بر مبنای اصل مهم امر به معروف و نهی از منکر و البته با مشورت و نظر خواهی از تعدادی از همشهریان بر خود لازم دانستم نکاتی را متذکر شوم.

امیدوارم به گوش کسانی که باید برسد،برسد:

الف)مسجد جامع،سرما در سرما! گرما در گرما!

آیا در یکی از روزهای گرم تابستان به مسجد جامع آمده اید؟شاید دیده باشید خیلی ها پس از تمام شدن نماز فرار را برقرار ترجیح میدهند و با پیشانی عرق کرده از مسجد به مکان خوش آب و هواتری کوچ میکنند! در زمستان نیز سرمای مسجد انسان را به یاد سرمای استخوان سوز کویر می اندازد! ونمازگزار نمیداند در نماز به فکر سرمای محیط مسجد باشد یا گرمای لطف الهی!

مسجد باید چنان از لحاظ سرمایشی و گرمایشی در حد مطلوب باشد که نماز گذار رغبت نکند از مسجد خارج شود و بهترین فضا برای دعا و نماز برایش فراهم باشد.تمام مشکلات سرمایشی و گرمایشی یاد شده در سمت خواهران دوچندان بلکه سه چندان می شود!

آیا به نظر شما چند کولر آبی میتواند جوابگوی چنین فضای وسیعی باشد و یا در زمستان نمیتوان فکر بهتری برای گرم کردن مسجد کرد؟تاجایی که بنده در شهرهای دیگر با همین آب و هوا دیده ام، محیط مسجد را با کولرهای گازی بزرگ به بهترین شکل آماده میکنند، فقط یک نمونه آن مسجد امام حسین بیرجند می باشد.یکی از مشکلات اساسی مسجد جامع ما همین مورد است.

ب)مسجد جامع یا موزه ی فرش جامع!

دومین موردی که خیلی هم در ذوق میزند فرشهای مسجد میباشد.

اگر با دقت نگاه کنید فرشهایی بعضا بسیار قدیمی و کهنه در مسجد میباشد.


فرشهایی که بعضی از آنها تمام تار و پودش از هم پاشیده و فقط به درد موزه میخورد و از طرفی فرشهای رنگارنگ و مدلهای گوناگون و در اندازه های مختلف باعث نوعی ناهماهنگی و نازیبایی در مسجد شده است

و از طرفی کثیف بودن فرشها را هم به موارد بالا اضافه نمایید.

اگر به مسجدهای مختلف نگاهی بیانداریم خواهیم دید بهترین نوع فرش برای مساجد فرشهای سجاده ایست که هم مسجد  را یکدست مینماید و هم زیباست و هم تمام قسمت های مسجد را پوشش میدهد و جمع کردن و شستن آن به راحتی انجام میشود.

ج)جای خالی نمادهای انقلابی

قطعا به بر کت خون شهدا و به بر کت انقلاب اسلامیست که اکنون به طور آزادانه و راحت میتوانیم در مراسمات مختلف مذهبی شرکت نماییم و انقلاب اسلامی بود که زنده کرد نمازهای جماعت و جمعه را.پس ناشکر یست اگر در مساجد به این مباحث نپردازیم.واقعا در مسجد جامع جای عکس امام و رهبری خالیست.حتی دعای همیشگی(خدایا خدایا....)در مسجد وجود ندارد.تمثالی از شهدا یا سخنی از شهدا یا فرمایشات گهربار حضرت امام و مقام معظم رهبری نیز به شدت،جای خالیش احساس میگردد.واقعا چرا اینقدر بی تفاوتی؟وچرا اینقدر ناشکری؟قطعا اگر در سالن جدید هم نماز جمعه برگزار نمیشد به سرنوشت همان سالن اصلی(قدیمی)دچار میشد. فأین تذهبون؟

د)قرآنها و مفاتیح ها منتظر سروسامان

یکی دیگر از مواردی که میتوان مطرح کرد قفسه های نامرتب قرآن و مفاتیح است.قاطی بودن قرآن ها و سایر کتابها و از طرفی خط بسیار نازیبای بالای قفسه ها جای بسی تامل است !

ه)مدیریت یا خودرأیی؟!

متأسفانه مشاهده میگردد که اکثر کارها و تصمیم گیری های مسجد به یک نفر خاص ختم میگردد و تا او چیزی نگوید نباید برنامه ای اجرا شود.پیشنهاد میگردد مدیریت مسجد به تعدادی جوان انقلابی و پرنشاط داده شود تا در کنار تجربه ی بزرگتر ها بتوانند تحول عظیمی در مسجد ایجاد نمایند.

و)اولویت بندی در هزینه کرد مسجد با کدام منطق؟

شنیده شده که یکی از مسئولان مسجد فرموده اند در بحث هزینه کردن در مسجد اولویت بندی شده است.منظور در خرج کردن کمک های مردمی و غیر مردمی است.اما چیزی که مشاهده میشود نوعی بی تدبیری است.آیا ایوان تابستانی با هزینه سرسام آورش باید در اولویت باشد اما وضعیت سرمایشی و گرمایشی مسجد نه؟یا وضعیت فرشهای مسجد نه؟

ایوانی که اگرچه ممکن است بعد از ساخت زیبا هم باشد اما آیا نسبت به سایر مسایل و مشکلات مسجد ضروریست؟هزینه های هنگفت ساخت این ایوان بر هیچکس پوشیده نیست.هزینه ای که با نصف آن یا حتی کمتر میتوان فضای داخلی مسجد و مسایلی را که عرض شد سروسامان داد.

شاید یک راه حل این باشد که خیرین بشرویه ای که مبالغی نقدی به مسجد کمک می کنند بجایش اگر بتوانند یک نفری یا چند نفری باهم وسایل مورد نیاز مسجد از قبیل فرشهای سجاده ای،وسایل گرمایشی و سرمایشی و... را به مسجد هدیه نمایند تا انشاالله ذخیره خوبی باشد برای آخرت این عزیزان.

ز)زیرزمین مسجد،همچنان چشم انتظار مساعدت و افتتاح

یکی از کارهایی که سالهای متمادیست که در دست اقدام است ساخت زیرزمین مسجد است که شاید اصلا وجود چنین زیرزمینی ضروری به نظر نرسداما اگر قرار است باشد میتوان در راستای بهتری از آن استفاده کرد از قبیل برنامه های مختلف فرهنگی،ورزشی و...چرا که متاسفانه برنامه های فرهنگی در مسجد مغفول مانده و اتفاقا این برنامه ها میتواند راهی باشد برای جذب هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان.

ح)سایر مشکلات

برخی مشکلات جزیی دیگر را هم میتوان نام برد از قبیل کمبود مهرهای تمیز،کمبود جالباسی برای چادر نمازها در قسمت خواهران،کمبود جا مهری و جاکفشی در قسمت خواهران و...

شاید نقاط قوت یا ضعف دیگری هم وجود داشته باشد که از قلم افتاده،همشهریان محترم میتوانند در بخش نظرات،این مطلب را کامل تر نمایند.

در پایان تقدیر و تشکر می کنم از همه دستندرکاران مسجد جامع و مطالبی که از نظر گذشت به معنای نادیده گرفتن زحمات این عزیزان نیست بلکه به جهت بهبود عملکرد مسجد جامع است.امیدوارم نقدهای دلسوزانه یک شهروند را بپذیرند و اندکی روی این نقدها تفکر و تأمل نمایند.

نوع مطلب : بشرویه، مذهبی، اجتماعی، پرمخاطب ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 1393/04/23 01:57 ب.ظ
آفففرین
دوشنبه 1393/03/12 01:49 ب.ظ
با سلام
بهتر است به موضوع اصلی مسجد جامع که وضعیت مناسب سازی آن برای معلولین، جانبازان و سالمندان است نیز اشاره میکردید. متاسفانه اکثر معلولین قارد به حضور در مسجد جامع نیستند و حتی تعدادی تا کنونموفق به دیدن داخل مسجد نشده اند. کاش هیئت امنا حداقل به فکر دوران پیری خود باشند که دیگه با این وضعیت نخواهند توانست در مسجد حاضر بشن.مساله اصلی حال مسجد جامع مناسب سازی میباشد.
دوشنبه 1393/02/29 02:37 ب.ظ
سلام متن و عکسهای مربوطه بسیار بجا و ارزنده بود که نشان از پختگی نویسنده عکاس و مدیریت محترم وبلاگ دارد در خصوص اذان مسجد باید عرض کنم که خودم شاهد بوده ام که موقع پخش اذان بعضی از مومنین از شدت گوشخراش بودن صوت و صدای موذن انگشت در گوش های خود نهاده اند.بقیه موارد هم بخوبی توسط نویسنده و خوانندگان پوشش داده شده است
یکشنبه 1393/02/28 02:18 ق.ظ
سلام
بنده هم با موارد بالا موافقم.
البته در مورد نصب تصویر باید جوانب شرعی مربوط به مکان نمازگذار را هم در نظر داشت.(متاسفانه این مورد در مسجد ولی عصر(عج) هم رعایت نشده)
شنبه 1393/02/27 11:48 ب.ظ
با نهایت احترام نسبت به کلیه پیشکسوتان عزیز مسجد
پیشنهاد میشود در جهت جذب بیشتر جوانان و نوجوانان به مسجد و افزایش مشارکت آنان در امور معنوی، اموری از قبیل اذان مسجد و ... به آنان واگذار شود.
شنبه 1393/02/27 06:27 ب.ظ
ضمن سلام و خسته نباشید.
مشکل اصلی در امر مسجد جامع بشرویه، خودبینی و تکبر بیش از حد عزیزان هیات امناست که فکر میکنند فقط آنها بهترینند و بعضا هنوز به خاطر خدماتشون بر مردم منت میگذارند و بعضا جواب سلام مردم را نمدهند. مردم در امر امور مذهبی و اعتقادی بیشترین هزیته را متحمل میشوند بشرط آنکه ببینند کار میشود. نمونه آن اینهمه تکابا و مساجد شهرستان است.وقتی مردم ببینند پولشان حیف و میل میشود دیگر رغبتی به کمک کردن ندارند. ساخت سالن جدید به200سال پیش برنمیگردد. به همت همین هیات امنا فعلی و پول مردم زحمتکش و متدین ساخته شده که به خاطر سو` مدیریت در ساخت، باعث دلسردی مردم نسبت به امر کمک به مسجد شد.زیرا باید فکر سرمایش و گرمایش و حتی سیستم صوت به روش نوین امروزی میکردند ولی......
گودبرداری و دیوارکشی که به آن اشاره کردید متحمل هدر شدن هزینه های زیادی شد که هیچکس هم نفهمید که با یک باران کم چقدر هزینه ها در زیر خاک دفن شد در خاکبرداری هم همینطور. و فکر میکنند مردم اینها را نمیبینند و یا نمی فهمند. همه امور هم فقط به اینها ختم نمی شود آیا عملکرد امام جماعت های مسجد در جامع بودن و یا جامع نبودن مسجد دخیل نیست؟ یکی از دلایلی که نقش مهمی در حضور مردم دارد سوای همه مسایل ، خود امام جماعت است. حضور مردم را با اولین سال حضور امام جمعه محترم مقایسه کنید. همه چیز روشن می شود.
شنبه 1393/02/27 04:27 ب.ظ
ولی چ فایده؟!!
به قول smsr عزیز: آنکه البته به جایی نرسد فریاد است...!
آخه این آقایون به نظرتون از این جور انتقادا حسابی میبرن؟!
دوستان راه حل عملی برای برخورد با خود رای بودن و لجوج بودن و کوته فکری بعضی از مسولین مسجد بدن.
پ.ن:مدیریت محترم به صورت نظرسنجی یا هر جور دیگه از مردم راه حل بگیره،مام کمکش میکنیم برا اجراش در راستای بهبود اوضاع.
شنبه 1393/02/27 02:51 ب.ظ
خیلی باحال بود...حرف دل ما رو زدی میرزا
شنبه 1393/02/27 11:03 ق.ظ
جانا سخن از زبان ما میگویی...
عالی بود
شنبه 1393/02/27 01:40 ق.ظ
باسلام اگه توجه داشته باشین سالن اول حتی محراب ندارد که بجای ان ازیک بنر استفاده کردند ودر مواقعی که مسافران یا میهمانی می اید واقعا ضایع است ان هم مسجدجامع!
الان مسجد ولی عصر رو فقط برین ببینین!
شنبه 1393/02/27 12:23 ق.ظ
سلام اگر بشود دوستان در مورد اذان مسجد هم نظر بدهند خیلی عالی میشه اما خدا کنه ....
جمعه 1393/02/26 10:24 ب.ظ
از ریز بینی و دقت نظر و توام باتصویر انتقادات تقدیر و تشكر می نمایم امید است مسئولین با سعه صدر تمام تلاش خودرا جت زیبا سازی و بهداشت بكار گیرند
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic