بشرویه؛دیروز،امروز،فردا
زیباگلیست بشرویه بر دامن کویر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سرخ زبان
دوشنبه 1393/05/20 :: نویسنده : میرزا

شاید همه ما بارها شنیده باشیم که بشرویه جزو 10 شهر تاریخی ایران است،یا بشرویه موزه ی خشت وگل خراسان است و از این قبیل موارد.
سالها پیش در شهرهای اطراف ما از جمله فردوس و طبس زلزله های بزرگی رخ داد که باعث شد تمام شهر با خاک یکسان شود و در نهایت اکثر خانه ها و محله های قدیمی از بین برود و البته جان خیلی از مردم هم گرفته شود.آنچه در بازسازی این شهرها تقریبا مورد توجه قرار گرفت ساخت خیابان ها و کوچه های بزرگ و وسیع و خانه های مسکونی به سبک جدید و نسبتا مقاوم بود که باعث شده امروز از لحاظ مبلمان شهری این دو شهر از بشرویه در مرتبه بالاتری قرار داشته باشند.

منظور از این نوشته این نیست که خدای نکرده کاش در بشرویه هم زلزله اتفاق می افتاد یا زلزله بشود،نخیر،سوء برداشت نشود.منظور این است که ای کاش حداقل یک  زلزله نه در شهر بلکه در افکار برخی مسئولین شهرمان بوجود آید تا چنین تنگ نظرانه به برخی مسایل نگاه نکنند.

متاسفانه سازمان میراث فرهنگی در بعضی مسایل چندان درست عمل نمی کند.آیا میراث ماندگار فرهنگی شهر ما فقط چند خانه ی گلی قدیمی است؟متاسفانه شنیده ایم اگر مالک یک خانه قدیمی،کمی بخواهد دخل و تصرفی در ملک شخصی اش ایجاد کند با شکایت این سازمان روبرو می شود!خانه هایی که عمدتا تبدیل به زباله دان شده است،یا مکانی شده برای تجمع معتادین یا تجمع شغال ها و سگ های ولگرد...

خانه هایی که جز تلی از خاک چیز دیگری نیست و نه امکان زندگی در آن وجود دارد و نه امکان بازسازی.

آیا این انصاف است که مردم بخاطر تخریب منزل شخصی خود،البته خانه هایی که اوصاف آن در بالا ذکر شد،دادگاهی شوند یا مورد سوال و جواب واقع شوند؟

امیدوارم باز سوء برداشت نشود،دقت کنید منظور بنده خانه های قدیمی نسبتا سالم،دارای معماری زیبا،دارای بادگیرهای قابل ترمیم و دارای سایر اصول زیبا و سنتی معماری شهرمان نیست،منظور مخروبه هایی است که به اسم اینکه جزو میراث فرهنگی است هیچ کاری نمی توان برایش انجام داد.در بعضی از این خرابه ها و به اصطلاح میراث فرهنگی  هنوز زندگی جاریست،یک زندگی پرخطر و پر از دلهره...و شاید هر روز منتظر خراب شدن قسمتی از خانه باشند.کسانی که حق تخریب و بازسازی خانه خود را ندارند!شاید گفته شود بعضی مواقع وامی جهت تعمیر به صاحبان این خانه ها داده می شود اما اصل مطلب این است که خیلی از این خانه ها اصلا دیگر جای زندگی نیست و تعمیر هم دردی دوا نمی کند و از طرفی خیلی ها حوصله حضور در کوچه های پر پیچ و خم اداری دریافت یک وام را ندارند.اگر واقعا اینقدر برایشان مهم است می توانند خانه ها را از مالکان با قیمت واقعی(نه نصف قیمت و کمتر)خریداری کنند یا با زمین معاوضه کنند(البته بطور کاملا عادلانه!) یا اقداماتی از این قبیل و بعد آنرا بازسازی و نگهداری نمایند.

البته مثل خیلی وقت ها این حق انسان ضعیف است که پایمال می شود وگرنه اگر جای حساب و کتاب باشد بعضی هیئات مذهبی و صاحب نفوذان که میخواستند سالن های عظیم و مجلل برای هیئت بسازند چندین خانه از بهترین و زیباترین و تاریخی ترین خانه های قدیمی شهر که قطعا ارزش حفظ و نگهداری کردن را داشت،تخریب نمودند آب هم از آب تکان نخورد.اما آن فرد ضعیف برای خراب کردن یک طویله باید سوال و جواب پس دهد.

پیشنهاد من به مسئولین میراث فرهنگی این است که فقط یک روز (نه شب!)در یکی از این محله های قدیمی و مخروبه قدم بزنند(نه اینکه آنجا زندگی کنند)تا بدانند مردم این محله ها با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و شاید نحوه ی برخوردشان کمی عوض شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 1393/08/1 11:57 ب.ظ
میراث می خوای بیا نیگنان ببین چیه چهارتا خانه کانه
سه شنبه 1393/06/4 02:40 ب.ظ
عزیزم این عکس هایی که شما از میراث فرهنگی گذاشتی که فکر می کنم خود میراث هم مشکلی با تخریبش نداشته باشه.
میرزابنده به عینه نمونه هایی از این قبیل دیدم که این عکسا رو گذاشتم
سه شنبه 1393/06/4 02:27 ب.ظ
دوست عزیز سرخ زبان و ... همانطور که در متن نچندان ادبی شما چندین بار از خواننده عذرخواهی کردین که نتونستین معنی واقعی پیام رو با چند کلمه ساده برسونید و هی مجبور به توضیح اضافه شدین. بهتون پیشنهاد میشه یک سر به همون به قول خودتون نمایندگی اداره بزنید و دلیل این مشکلات را از زبان خودشون هم جو یا بشید.
شاید..... شاید.... و تنها شاید یک دلیل قانع کننده برای کارشون داشته باشند.
البته اگه به دنبال حقیقت می گردید وگرنه اصلا مهم نیست هیچ کاری بکنید . فقط همین بگم آدمایی که کاری جز حرف نمی کنند، بعد از مدتی ناخواسته تبدیل به بلندگویی می شن که از خودش هیچ شعوری و درکی نداره و فقط باید یکی دیگه درونش حرف بزنه و اونا میزان صدا را بلند کنند و در واقع عمل هوچیگری را انجام میدن.
میرزا
دوست عزیز همشهری!اولا که ما هم ادعا نکردیم متنی که نوشته شده ادبیست،بلکه فقط نوشته ای انتقادیست به برخی اقدامات.دوما العاقل یکفی باالاشاره.اونایی که باید منظور رو بفهمند به خوبی فهمیده اند..سوما اگه توضیح بیشتری به خواننده داده شده برا اینه که کسایی که ذهن منحرفی دارند برایشان سوء برداشتی پیش نیاید و منظور به اصطلاح شیرفهم شودو چهارما اگه بعد از مطالعه اینهمه توضیح هنوز قضیه رو نفهمیدید فقط خلاصه خدمتتون عرض کنم که حرف ما اینه که نمایندگی میراث فرهنگی باید طوری عمل کنه که صاحبان خانه های قدیمی متضرر نشوند.باید به قیمت واقعی بخرد،یا عادلانه معاوضه کند،و در مقابل صاحبان خانه ها شکایت و شکایت کشی را نیندازد و نکته آخر اینکه فقط این قوانین را در قبال ضعیف ها انجام ندهد و دربرابر گردن کلفتها که در زمینه میراث فرهنگی تخلفات واقعی را انجام میدهند اقدامات لازم را انجام دهد.
یکشنبه 1393/06/2 01:51 ق.ظ
چرا این وبلاگ در جستجوی کلمه بشرویه در گوگل اصلا پیدا نمیشه؟مشکل چیه؟
پنجشنبه 1393/05/30 09:10 ب.ظ
در جواب امروزمن فردا ما باید بگم من از روی بخار معده صحبت نمی کنم،عزیزم من حس وطن دوستی دارم و شهرم بشرویه رو دوست دارم وخائن به شهرم نیستم مثل کسانی که منافعشون روبه شهرشون و در مواردی به پدر مادرشون ترجیح میدن.
پنجشنبه 1393/05/30 05:28 ب.ظ
سلام.
اولا یه تذکر به صحبت بعضی دوستان: یک سازمان در شهرستان یا نمایندگیه یا اداره. پس اینقدر مثل بی سوادا نگید نمایندگی اداره ...
دوما حلال حرومی پول مسئولین به ماها ربطی نداره، مردم چه کردند که مسئولین بخوان بکنند.
منصفانه به قضایا نگاه کنید.
آیا نابینا تشریف دارید.
یا آیا انتظار دارید که شهر یک دفعه قشنگ بشه. بابا میراث فرهنگی که داره کارشو انجام میده.
الحق و و الانصاف اینقدر کارشو خوب انجام داده و بافتهای ارزشمند رو مرمت کرده که حتی برای برخی افراد که تو کار ساختمان هستند کار رو مشکل کرده. باید هم همینطور باشه.
بجای اینکه راحت بگیم اینجا مشکل داره، اونجا اینجوریه، یه سر برید از نزدیک فعالیتهای ادارات رو ببینید.
در مورد نظر آقا یا خانم کله دخل که واقعا هم مثل اسمشون کله دخل هستند باید بگم مثل کبریت باش تا برای مشکلاتت سرت آتیش بگیره نه اینکه مثل فندک فقط از روی گاز معده حرف بزنی.
این وبلاگها شده جایی برای عقده خالی کردن من و تو و اون.
خدا به دادمون برسه.
والسلام...
والسلام.
چهارشنبه 1393/05/22 03:43 ب.ظ
واقعا پولی که مسئولین میگیند حرومه..چون به درد مردم که رسیدگی نمیکنن
سه شنبه 1393/05/21 05:21 ب.ظ
آره متاسفانه هرجا به نفع مردم بشرویه است نمایندگی کاری انجام نمی ده ولی هر جابه ضررمردمه نمایندگی ادارات به اندازه ی اداره کل فعاله ،چکارش میشه کرد،تاوقتی ماهمسایه تون هستیم اوضاع همینجوریه.
سه شنبه 1393/05/21 03:23 ب.ظ
باید بگم به نکته کاملا بجا وبحقی توجه نمودید
پیشنهاد میشه به جهت هماهنگی بیشتر یه شورا یا کارگروه یا هیئت کارشناسی تشکیل بشه که بر تخریب و ساخت وساز بافت فرسوده نظارت داشته باشه و این موضوع تنها از سوی یک مرجع رسیدگی نشود(میراث)
این هیئت کارشناسی میتونه متشکل از کارشناسانی از:
شهرداری
میراث فرهنگی
مسکن و شهرسازی
کارشناسان بهداشت
کارشناس یامهندس معماری و عمران
باشد
تا یه جورایی یکطرفه یا یکجانبه نگرانه به قاضی نروندو حق شهروندان تضییع نگردد.
دوشنبه 1393/05/20 11:43 ب.ظ
کاش نمایندگی های ادارات دیگر در بشرویه به این اندازه فعال(+) و حاضر در صحنه می بودند نه مانند نمایندگی اداره ی ثبت که برای کوچک ترین کار باید مسیر تون را گز کنیم!


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات